BOSU

BOSU

23/12/10
BOSU je balanční cvičební pomůcka na procvičení rovnováhy a pomáhá zlepšit správné držení těla. BOSU je podobné cvičebnímu míči rozříznutému napůl a doplněnému vespod plošinou.

Seznam aktuálních lekcí naleznete zde

Cvičení BOSU si můžete vyzkoušet na individuálních lekcích nebo ve dvojici.

Co to je BOSU?

BOSU je cvičební pomůcka na procvičení rovnováhy a pomáhá zlepšit správné držení těla. BOSU je podobné cvičebnímu míči rozříznutému napůl a doplněnému vespod plošinou. Název BOSU je odvozen od anglického 'BOth Sides Up´, tedy oběma stranami nahoru. Může se totiž jednak položit plošinou na zem a používat stranu balonu nahoře, pokud chcete zlepšovat rovnováhu dolní poloviny těla, nebo jej také použít plošinou vzhůru (jako určitý balanční stupínek), a tak se zaměřit na svaly horní poloviny těla.
A jak již bylo naznačeno, BOSU je o chytřejším cvičení, nikoli těžším – např. nejzákladnější cvičení na BOSU – tj. stání oběma chodidly na „bublině“, ihned si uvědomíte, že stání je velmi komplexní a dynamické. Tím dochází k rozvíjení centrálního nervového systému (CNS) a umožňuje tak vzájemnou spolupráci systémů intuitivně a zcela automaticky nalézat pozici nejmenšího odporu –  postupně se zdokonaluje rovnováha a tím i stabilita kloubů, což je velkým přínosem pro celý pohybový aparát a ne jen to.

Dále můžete cvičení BOSU použít na vše co má něco společného s :

  • Kardiovaskulárním (aerobním) tréninkem - stejně jako step – včetně poskoků,…
  • Silovým tréninkem – pro dynamické squaty, výpady, kliky nebo udržení rovnováhy při posilování s činkami (ve stoje, v kleče, v lehu)
  • Flexibilitou a relaxací – ve stoji, v kleče či v lehu na vršku BOSU při protahování – strečinku
  • Zlepšováním kondice - jumpy či plyometrické cviky zlepší výkonnost a hbitost
  • Posilováním stabilizačních svalů – vhodné pro posilování břišních svalů a oblasti beder, kdy se snadno zasáhnou i vnitřní stabilizační svaly

Jak BOSU působí a proč jej cvičit?

  • Cvičení BOSU Vás vyloženě donutí udržet střed gravitace vašeho těla nad povrchem míče, který se neustále mění. Jenom stát na něm je poměrně obtížné, protože se Vaše tělo přirozeně hýbe a díky působení gravitace Vás neustále dostává z rovnováhy.
  • Ale pokud vytrváte, tak Vám BOSU neskutečně pomůže zlepšit rovnováhu, tím je míněno lepší schopnost udržet si určitou pozici. Dále díky BOSU budete daleko lépe vnímat svůj pohybový aparát, respektive povědomí o tom, jakou pozici zaujímá Vaše tělo v daném okamžiku. A v neposlední řadě budete lépe vnímat jednotlivé části svého těla.
  • BOSU má svůj původ v rehabilitaci. Díky jednoduchosti pomůcky si každý z Vás může určit vlastní úroveň obtížnosti. To dělá BOSU oblíbeným mezi lidmi všeho věku od začátečníků po vysoce trénované jedince.
  • BOSU má svůj původ v rehabilitaci, tudíž je tento druh cvičení vhodný také pro lidi s bolestmi zad, s kloubní nestabilitou, poruchou rovnováhy, dále pro pacienty v pooperačních a poúrazových stavech a můžeme ho využít také jako kondiční trénink pro zlepšení fyzické zdatnosti.
  • BOSU je navržené tak, aby se zapojila koordinace těla a schopnost udržet rovnováhu do každé oblasti fitness, sportovních výkonů nebo rehabilitace.

Cvičení s BOSU je sice obtížné, ale velice zajímavé.

Přijdtě si s námi zacvičit a najít rovnováhu mezi tělem a duší.

Určitě stojí za to cvičení s BOSU vyzkoušet.
 

Souhlasím se vším