PILATES

Seznam aktuálních lekcí naleznete zde

PILATES

22/12/10
Pilates patří do skupiny Body & Mind (zaměřeno na harmonii těla a mysli). Má pomalejší charakter, zapojuje a posiluje tělo, zlepšuje flexibilitu a odstraňuje chybné držení těla. Při cvičení Pilates dochází k zapojení hluboko uložených svalů. Pomáhá při bolestech zad a tudíž k zlepšení kvality Vašeho života co se pohybu a zdraví týče :-)   

Pilates je cvičební systém, který vytvořil naturalizovaný Američan německého původu, slavný fyzioterapeut J.H.Pilates. V současné době Pilates patří mezi velmi populární cvičení i mezi celebritami jako např. Sharon Stone, Melanie Griffith a Uma Thurman.

Na pilates si musíte přinést 2x ručník. (možno zapůjčit za poplatek na recepci)

Metoda Pilates je užitečná v mnoha směrech

  • Pilates je cvičení které Vám výrazně pomůže zpevnit zádové, břišní a hýžďové svalstvo, čímmž se vytváří základ správného držení těla.
  • Pilates rozvíjí sílu, ohebnost, rovnováhu, koordinaci a dýchání.
  • Pilates zlepšuje držení těla, obnovuje celkovou vitalitu, tělo se stává silné a ohebné.
  • Pilates celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve.
  • Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii. Principem cvičení Pilates je soustředěné provádění cviků za současného uvědomění si, jak daný cvik vlastně působí.
  • Pilates nepoužívá se opakování cviků až do únavy svalu, cílem je pozvolna dosáhnout rovnováhu všech svalových skupin.

Metoda Pilates je založena na osmi důležitých principech.

Pokud jsou cviky prováděny s vědomím těchto principů, cvičení získává daleko větší význam a efektivitu. Tudíž i výsledky jsou o poznání znatelnější a pro lidský organismus blahodárnější.

1. Kontrola

Pilates nazval svou metodu kontrologie - jedno ze základních pravidel při cvičení Pilates zní: kontrolujte své tělo při každém pohybu. Toto pravidlo se uplatňuje nejen při cvičení samotném, ale také při přechodech mezi jednotlivými cviky, používání nářadí a při celkovém soustředění na cvičení. Jestliže tělo v pohybu plynule brzdíte a kontrolujete, svaly se pohybují do délky. Toto se nazývá izotonická svalová kontrakce, která buduje dlouhé a pružné svalstvo. Pokud se zaměříte na kontrolu pohybu, tak navíc tělo nutíte zapojit a posilovat pomocné svaly, které jsou obvykle menší než hlavní svalové skupiny. Když mnoho svalů spolupracuje na vykonání jednoho pohybu, tělo se rozvíjí jako celek a zlepšuje se rovnováha a koordinace. Velké svalové skupiny nerostou a nemohutní, protože nemusí dělat všechnu práci samy, takže svaly jsou delší, štíhlejší a spolehlivější. Budete se cítit mnohem jistější při různých typech aktivit, od pěší turistiky po tancování.

2. Dýchání

Věděli jste, většina lidí při dýchání využívá pouze 50% kapacity svých plic?
Mělké dýchání je důsledkem sedavého a stresujícího života. Mnozí lidé dokonce úplně zadržují dech, zatímco řeší nějaký náročný úkol. Když zadržujete dech, napínáte svaly, čímž může nakonec dojít k nesprávnému držení těla a zesílení stálého svalového napětí. Proto je důsledné dýchání tak důležité pro plynulý pohyb a svalovou rovnováhu. Stejně jako v józe je dýchání základní částí Pilatesovy metody a odlišuje jej od ostatních forem cvičení. Každý cvik má své specifické dýchání. Dýchání během cvičení není jednoduché, ale když to dokážete, uvidíte velkou změnu. Cílené dýchání dovoluje maximalizovat schopnost těla protáhnout se a v důsledku odstranění svalového napětí dosáhnete optimální kontroly těla. Hluboké vdechování a vydechování také procvičuje plíce a zvětšuje jejich kapacitu, přináší uvolnění a příjemný pocit.

3. Plynulý pohyb  

 Mnoho pohybů v Pilates vypadá podobně jako jóga, ale na rozdíl od jógy Pilates v jednotlivých pozicích pohyb nezastavuje a nedrží, ale místo toho plynule přechází z jednoho pohybu k druhému. Z toho pohledu je Pilates spíše jako tanec, protože plynulý pohyb těla je důležitý pro správné provádění jednotlivých cviků. Pomalý plynulý pohyb zapojuje nervový systém, svalstvo a klouby a učí tělo pohybovat se hladce a rovnoměrně.

4. Přesnost   

Všechny cviky mají přesně definovány kdy a kde má tělo být, úhel nohou, umístění loktů, hlavy a krku a dokonce co mají dělat prsty. Pokud trpíte bolestmi v důsledku špatného držení těla a špatných pohybových návyků, o kterých nemáte ani ponětí a absolvujete několik lekcí s vyškoleným instruktorem Pilates, budete mile překvapeni, jak rychle nově nabyté uvědomění si těla může způsobit jeho pozitivní změny.

5. Soustředění na střed těla – centrování

Všechna cvičení jsou prováděna se zapojením hlubokých břišních svalů, abychom zajistili správné centrování. Většina cviků se zaměřuje na rozvoj síly břišních svalů ať už přímo nebo nepřímo. Nikdy nezapomeňte zatahovat břicho, dokonce, i když provádíte cvičení zaměřené na posílení svalů paží - musíte držet zatažené břicho, ramena stažená dolů k zádům. Všechny tyto úkony podporují centrování a sílu svalů centra.

6. Stabilita

Všichni se diví, co dělá z Pilates tak skvělou rehabilitační metodu. Obrovský podíl na tom má využívání myšlenky stability trupu, která je klíčová pro zdraví páteře. Stabilita trupu je schopnost nepohybovat jednou částí těla, zatímco jí k tomu další část vybízí. To, že páteř zůstává v klidu, zatímco pohybujete rukama a nohama, vyžaduje stabilní trup, což zajišťují hlavně břišní svaly.

7. Rozsah pohybu

Metoda Pilates vám umožní zvětšení rozsahu pohybu vaší páteře a kloubů - v případě že jste ztuhlí. V opačném případě, pokud jste až příliš flexibilní, vám Pilates pomůže naučit se správnému rozsahu pohybu páteře a kloubů.

8. Opozice

Každý sval v těle má svého protivníka, což je sval, který vykonává opačný pohyb. Tyto dva proti sobě jdoucí svaly se nazývají agonisté a antagonisté. Jinak řečeno, agonista je sval, který právě vykonává práci, antagonista je sval, který agonistovi v jeho práci brání.

Pro koho je vhodný ?

  • Pilates je vzhledem k technice cvičení přístupné všem věkovým kategoriím bez ohledu na aktuální kondici či konstituci jedince.
  • Pilates je velmi doporučované jako zdravotní cvičení, kde samostatnou kapitolu tvoří rehabilitační léčby a řešení jednotlivých zdravotních obtíží.
  • Pilates je určen také pro umělce a tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a tělesná kondice.
  • Pilates je všeobecně doporučován pro lidi s bolestmi zad, pro lidi s nadváhou a pro ty, kteří často trpí stresem.
  • Pilates je prevencí osteoporózy a inkontinence.
  • Pilates provozují vrcholoví sportovci i těhotné ženy.

Podstata metody Pilates

Od jiných forem cvičení se Pilates liší svým holistickým přístupem a kombinovaným tréninkem mysli i těla k dosažení celkově vyrovnanosti. Pilates uvažuje spíše o celém těle než o jednotlivých problémových oblastech. Při cvičení Pilates je důležité si pamatovat, že sám proces je mnohem důležitější než výsledek. Cílem není dosáhnout kulturně přijatelného těla, ale spíše těla přirozeně vyrovnaného.

Specifika cvičení

Na Pilates je mimořádné to, že s každým dalším cvikem si posilujeme a stabilizujeme střed těla, který je tvořen pánevním dnem a svaly břicha a zad. Jednotlivé vrstvy tohoto svalstva se přitom procvičují a posilují zevnitř směrem ven. Navíc již před vlastním pohybem vědomě aktivujeme hluboko uložené vrstvy svalstva. Teprve potom nastává pohyb, který zapojuje kromě hluboko uložených svalů také povrchové vrstvy svalstva. Pouze „powerhouse“ (střed těla) posílený tímto způsobem dokáže vytvořit svalové předpoklady pro správné držení těla a ochrání nám záda před poraněním – přičemž hluboké svalstvo stabilizuje a povrchově umožňuje pohyb. Povrchové svaly, které bývají křečovitě napjaty, protože v rozporu se svou přirozenosti často přebírají i stabilizační roli, se mohou opět uvolnit. Bolesti v zádech se tak stanou pouhou nepříjemnou vzpomínkou.

Štíhlé svaly
Dalším speciálním rysem Pilates metody je současné posilování a protahování svalů. Síla a pružnost zůstávají v rovnováze. A ta se projeví i navenek pevnými štíhlými svaly namísto impozantních mohutných povrchových svalů, jaké se formují například módním, mnohdy úmorným, ale jednostranně zaměřeným posilováním.

Celkové uvolnění
Zlepší se nám uvědomění si vlastního těla, protože ho do každého cviku musíme zapojit od hlavy po paty. Tímto způsobem se poznáme (procítíme) až do nejmenšího detailu. Tělo i mysl během cvičení ideálně regenerují, takže můžeme načerpat nové zásoby energie.

Cviky zaměřené na pánevní dno a oblast bederní páteře

Tyto hodiny jsou určené pro všechny, kteří se necítí být v 100% fyzické kondici, ale přesto potřebují a chtějí cvičit. Nemáte-li odvahu přijít na hodinu Pilates pro všechny, tak si přijďte zacvičit a vyzkoušejte právě „Cviky zaměřené na pánevní dno a oblast bederní páteře“.

  • Cvičení doporučuji zejména:
    1. ženám po porodu
    2. ženám, které mají problémy s početím
    3. všem, kteří chtějí zpevnit střed těla, a tím předcházet či odstranit bolesti zad
  • Proč je důležité cvičit pánevní dno:
    1. působí preventivně i léčebně - gynekologické problémy, hemeroidy, inkontinence atd.
    2. podpírá všechny vnitřní orgány
    3. správná funkce pánevního dna ovlivňuje i správné postavení pánve a tím i správné držení páteře

vzájemné narušení tohoto souladu pak může způsobovat:

  • - bolesti v kříži, kostrči
    - bolesti hlavy až deprese
    - klidové brnění prstů na rukou
    - zadýchávání se
    - předsunutí držení hlavy
    - snížení nebo zvýšení napětí hýžďového svalstva
    - poruchy spánku

Na hodinách procvičujeme samozřejmě celé tělo, protože všechno souvisí se vším, ale v klidovém tempu. Cviky Pilates vycházejí ze středu těla, takže u každého cviku posilujeme hluboké břišní svaly, svaly bederní páteře a svaly pánevního dna.

Tuto metodu cvičení doporučujeme opravdu všem!!!
Těšíme se na Vás :-)

[PILATES]
Souhlasím se vším