8 nejčastějších chyb při cvičení

Nedostatečné rozcvičení a zahřátí

Stejně jako motor vašeho vozu není dobré hned hnát do vysokých otáček, potřebuje i vaše tělo nějakou formu postupné adaptace na přicházející zátěž. Vaše svaly se musí je nejprve zahřát, než s nimi začnete dále pracovat. Předejdete tak případnému zranění, oddálíte nástup únavy a navodíte lepší pocit při samotném cvičení. Obecně se doporučuje alespoň 10 minut méně intenzivní pohybové aktivity. Spolehlivě poslouží rotoped, lépe však pozvolný běh či intenzivnější chůze.

Chybějící strečink

Hned druhou nejčastější chybou je vynechání fáze protažení po předchozím zahřátí. Zejména proto, že cvičení často přináší zvětšení rozsahu a rychlosti pohybů, než na které jsme zvyklí při každodenní aktivitě. Správný strečink vás na to dokáže připravit a minimalizovat zranění. Strečink je též vhodné provádět i v průběhu cvičení pro zlepšení odvodu kyseliny mléčné ze svalu a neměl by chybět ani po cvičení, kdy vám pomůže předcházet zkracování svalů a jejich bolestivosti.

Nestabilizování těla po cvičení

Znáte to, skončíte lekci či hodinu v posilovně, protáhnete se a jdete pod sprchu. V dobré víře, že jste učinili maximum pro vaše tělo, opominete jednu z nejdůležitějších fází. Závěrečná stabilizace svalů a kloubů je pro čerpání vytouženého benefitu ze cvičení přímo zásadní. Postačí rovný zpevněný postoj, zpevnění břišního svalstva, uvědomění si těžiště a rozložení vaší váhy na chodidlech, aktivace mezilopatkových svalů a - nyní již můžete s úsměvem domů.

Nevhodný pitný režim

Mnoho lidí se domnívá, že čím více toho při cvičení vypijí, tím lépe. Trénink samotný je určitě vhodné podpořit pitím vhodného nápoje, ale pokud za celý den vypijete pouze ráno a po obědě šálek kávy, neděláte dobře. Jinak řečeno hydrataci těla při cvičení již nedoženete, jelikož ta se utváří v průběhu celého dne. Pijte proto častěji a dejte pozor na nápoje, které odvodňují tělo.

Volba nevhodného sportovního nápoje

Pokud vám při cvičení, ať už z jakýchkoliv důvodů, nevyhovuje jinak naprosto dostačující obyčejná voda, je dobré vědět, že velmi populární tzv. iontové nápoje nejsou vhodné pro každého. Mezi jejich jednotlivými druhy jsou totiž poměrně zásadní rozdíly. Hypotonické iontové nápoje, používané k doplnění tekutin a minerálů (iontů) jsou vhodné především pro začátečníky a silové sportovce, nápoje isotonické pak tvoří základ pro pitný režim všech, kdo provozují intenzivnější vytrvalostní aktivity. Pokud nejste vrcholový sportovec, pak se obloukem vyhněte nápojům hypertonickým.

Cvičení s příliš velkou váhou

Mnoho začátečníků, kteří vstupují do světa posiloven a fitness center, tak první co vidí u ne vždy pokročilejších cvičenců, jsou vysoké váhy. Snaží se je pak co nejdříve napodobit a zpravidla si tím přivodí zranění. Pokud se cvičením začínáte, nepřehánějte to tedy s vysokými váhami a zaměřte se spíše na správnou techniku a zvyšte počet opakování. Vaše tělo se vám za to odmění. Navíc přidejme fakt, že velké váhy rozhodně nejsou vhodné pro shazování nadbytečných kil.

Cvičení do bolesti přináší výsledky

Pokud při cvičení cítíte bolest, rozhodně to není dobře. Bolest je určitým signálem vašeho těla, které tím sděluje, že s ním není něco v pořádku. Při tréninku proto vždy těmto signálům naslouchejte a zbytečně tak své tělo nepřetěžujte. Určitá bolestivost svalů druhý den po náročnějším cvičení je však normální reakce na nastupující zátěž a určitě by vás neměla odradit od dalších sportovních aktivit.

Nepotřebuji osobního trenéra/individuální cvičení

Pokud nejste ostřílený sportovec, nepouštějte se do cvičení sami. Pouhým odpozorováním od jiného cvičence, či internetového videa jen zřídkakdy udržíte správnou techniku při vlastním cvičení. Má to většinou jeden prostý důvod, nevidíte se a často ani nejste schopni sami rozpoznat korektní způsob provedení cviku. Nechte se proto vést. Cvičení má své obecné zákonitosti, která vám osobní trenér či instruktor velmi snadno objasní, proto nemá příliš cenu ztrácet čas metodou pokus-omyl, či ještě výstižněji pokus-zranění.

Mějte příjmený den Vaše Terka 

Souhlasím se vším